Pakt fiskalny to otwarta droga do kontroli nad polskim budżetem, a więc odebrania nam możliwości kształtowania własnej polityki gospodarczej. To jednocześnie otwarcie drogi do nowego kryzysu europejskiego, tak jak drogę do obecnego kryzysu uruchomiło wprowadzenie jednej waluty w większości państw Unii Europejskiej – mimo, że w sposób oczywisty nie stanowią one optymalnego obszaru walutowego. Pakt fiskalny utrwali mechanizmy tamtej polityki, która ponosi odpowiedzialność za obecną stagnację w gospodarce europejskiej.
Prawica Rzeczypospolitej protestuje przeciw nieodpowiedzialnym decyzjom rządu Donalda Tuska.
Jednocześnie apelujemy o szacunek dla porządku konstytucyjnego i consensusu w polskiej polityce zagranicznej. Niech rząd przedstawi w Sejmie projekt Uchwały wyjaśniający jego polityki zgody na pakt fiskalny – a jeśli nie uzyska dla niej takiej większości, jaką 90 art. Konstytucji przewiduje dla ratyfikacji tego typu umów – niech się natychmiast wycofa z tej polityki.
Apelujemy do ugrupowań opozycji parlamentarnej – do Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski. Sytuacja jest zbyt poważna, by wykorzystywać ją do gier polaryzujących polską opinię publiczną. Trzeba zrobić wszystko, by uniemożliwić zaciągnięcie przez Polskę zobowiązań przewidzianych w pakcie fiskalnym. Wykorzystajcie mandat i władzę, jaką Wam dam wyborcy wraz z ponad 1/3 mandatów. Zmuście rząd do wycofania się z polityki, na którą nie otrzymał mandatu społecznego, przewidzianego przez art. 90 Konstytucji. Prawo jest po stronie przeciwników traktatu – pokażcie, że potraficie je wykorzystać dla polskiej racji stanu, że Polska jest ciągle państwem konstytucyjnym.
(-) Marek Jurek
Prezes Prawicy Rzeczypospolitej
(-) Marian Piłka
Wiceprezes Prawicy Rzeczypospolitej
(-) Bogdan Romaniuk,
przewodniczący Zespołu Polityczno-Programowego Prawicy Rzeczypospolitej
Warszawa, 31 stycznia RP 2012
Załączniki: