Prawica Rzeczypospolitej
Prawica Rzeczypospolitej na Facebook
Prawica Rzeczypospolitej na YouTube
ECPM

Wsparcie

Newsletter Prawicy
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie i działalności Prawicy.
» Zamawiam
Struktury lokalne
Do pobrania
Logo Prawicy Rzeczypospolitej.
Logo Prawicy Rzeczypospolitej
Szukaj
Aktualności
30-04-2012
Marek Jurek o prof. Chrzanowskim: Świadek epoki, prawdziwy autorytet

Były marszałek Sejmu Marek Jurek (Prawica Rzeczypospolitej) o zmarłym prof. Wiesławie Chrzanowskim:

"Odegrał wielką rolę w kształtowaniu całego pokolenia młodej prawicy, jeszcze w latach 70. i 80. Między młodymi działaczami Ruchu Młodej Polski a panem Wiesławem były relacje właściwie rodzinne.

Dla nas był z jednej strony świadkiem epoki jako żołnierz Powstania Warszawskiego, uczestnik konspiracji w okresie II wojny światowej, więzień polityczny, a z drugiej człowiekiem, który miał bardzo solidnie przemyślany światopogląd społeczny. Prawdziwy autorytet prawicy. Naprawdę potrafił pomagać w rozwoju intelektualnym młodym ludziom. Relacje między nami to były relacje prawdziwej przyjaźni.

Poważną rolę polityczną prof. Chrzanowski odegrał w początku lat 90., kiedy został pierwszym marszałkiem Sejmu po wyborach w 1991 roku i kiedy zorganizował Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe. Wtedy nie było jeszcze innych partii politycznych aktywnych na forum parlamentarnym.

Gdyby nie partia założona przez Wiesława Chrzanowskiego, chrześcijańska tożsamość Polski nie mogłaby się tak wyraźnie uzewnętrznić w kształcie państwa, które odzyskaliśmy po 1989 roku. To dzięki ZChN możliwe było wprowadzenie tej częściowej ochrony życia, którą do tej pory mamy. W dużym stopniu również konkordat, który w pierwszym rzędzie był dziełem premier Hanny Suchockiej, ale której ogromnym wsparciem i partnerem koalicyjnym był marszałek Chrzanowski.

Był człowiekiem niezwykle przyjaznym dla ludzi, odnoszącym się życzliwie szczególnie do ludzi potrzebujących pomocy, człowiekiem bardzo skromnym, nie lubiącym sztampy, nie celebrującym swojej roli. Bardzo szanowali i lubili go ludzie z najróżniejszych obozów politycznych".

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Marek Jurek, były marszałek Sejmu, Prawica Rzeczpospolitej, w Polsat News:

Wiesław Chrzanowski był człowiekiem, który anonimowo udzielał pomocy robotnikom, potem działaczom młodzieży niepodległościowej, którzy utworzyli ruch Młodej Polski. Dla nas był wzorem żołnierza niepodległości pokolenia wojennego, rówieśnika Zbigniewa Herberta, człowieka który zapłacił bardzo wysoką cenę za wierność przysiędze w czasie wojny i po wojnie.


oraz

TVN24

Dziennik Polska oraz słowa Marka Jurka w dzienniku Polska

Gazeta Wyborcza:Copyright © Prawica Rzeczypospolitej

[ wykonanie ]