Prawica Rzeczypospolitej
Prawica Rzeczypospolitej na Facebook
Prawica Rzeczypospolitej na YouTube
ECPM

Wsparcie

Newsletter Prawicy
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie i działalności Prawicy.
» Zamawiam
Struktury lokalne
Do pobrania
Logo Prawicy Rzeczypospolitej.
Logo Prawicy Rzeczypospolitej
Szukaj
Aktualności
02-06-2012
Komunikat po proteście pod siedzibą MSZ przeciwko puczowi fiskalnemu

Prawica Rzeczypospolitej przeprowadziła pod siedzibą Ministerstwa Spraw Zagranicznych protest przeciw przyjęciu przez rząd Donalda Tuska paktu fiskalnego. W swoim wystąpieniu przewodniczący Prawicy Rzeczypospolitej, Marek Jurek, m.in. mówił:

„Apelujemy o niewykorzystywanie Mistrzostw Europy jako parawanu do niekonstytucyjnego forsowania paktu fiskalnego w Polsce. Są tylko dwie legalne drogi, na których rząd może ubiegać się o ratyfikację paktu: ⅔ głosów w Sejmie i w Senacie albo referendum. Innej legalnej drogi nie ma. Jeśli rząd nie potrafi rozmawiać z opozycją – niech przynajmniej szanuje społeczeństwo. Jeśli ma Pan odwagę, Panie Premierze – niech Pan zwróci się o zgodę w referendum na ratyfikację paktu, który Pan podpisał. Dowie się Pan wtedy, co Polacy myślą o likwidacji złotego i zagranicznej kontroli nad polskim budżetem. (…) Prawica Rzeczypospolitej będzie przeciw paktowi fiskalnemu prowadzić kampanię, korzystając ze wszystkich środków, które daje nam Konstytucja. Pakt fiskalny to ponowna zgoda na likwidację złotego, to kontrola Unii Europejskiej nad budżetami państw narodowych, to zmniejszenie konkurencyjności polskiej gospodarki i zagrożenie dla określania przez Polskę kierunku inwestycji publicznych i przede wszystkim polityki prorodzinnej. Chcemy uczestniczyć we współpracy europejskiej, opowiadamy się za solidarną Europą i dlatego chcemy zachować suwerenne prawa Rzeczypospolitej. A do rządu apelujemy raz jeszcze: nie wykorzystujcie piłki nożnej, by po cichu zmniejszyć prawa Polski w Europie”.

Marian Piłka, wiceprzewodniczący Prawicy Rzeczypospolitej, zaapelował by „zmianę reguł unii walutowej uznać za zwolnienie Polski z jakichkolwiek zobowiązań dotyczących wprowadzenia euro w Polsce. Byliśmy przeciwni euro ze względu na nieuchronny wzrost kosztów utrzymania i konsekwencja dla polskiego eksportu. Ale dziś euro to już nie środek wymiany, ale pretekst do ingerencji w politykę budżetową państw Europy. Na to Polska nigdy nie wyrażała zgody i pora to jednoznacznie powiedzieć”.

Prawica Rzeczypospolitej zaapelowała do wszystkich środowisk kierujących się zasadami polskiej racji stanu do dalszych działań w obronie złotego i na rzecz zachowania suwerenności budżetowej.

(-) Tomasz Miller
rzecznik prasowy Prawicy Rzeczypospolitej


img

imgCopyright © Prawica Rzeczypospolitej

[ wykonanie ]