Przed nachodzącym posiedzeniem Rady Europejskiej wzywamy rząd do zdecydowanego sprzeciwu wobec wszelkich działań zmierzających do federalizacji Unii Europejskiej. Ta droga – której kierunek określiły unia walutowa, traktat lizboński i pakt fiskalny – to nie pogłębienie współpracy, ale jej rozkład. Nie jest to tylko kwestia nieprzemyślanych błędów (jak niektórzy traktują wprowadzenie jednej waluty w większości krajów Unii), ale oczywisty skutek stworzenia mechanizmów pozwalających ignorować znaczną część regionów, państw oraz opinii europejskiej, i podporządkowywać działania Unii polityce państw najsilniejszych oraz dyrektywom związanej z tymi państwami centralnej unijnej biurokracji. Bez odejścia od postępującej uniformizacji i centralizacji, Europa nie będzie w stanie konkurować z innymi obszarami gospodarczymi świata. Federalizacja to praktyczne przeciwieństwo solidarności europejskiej, której niezbędnym podmiotem są państwa i narody, a formą – stałe uzgadnianie ich interesów, racji i stanowisk.
Rzeczywista solidarność europejska wymaga dziś bardziej intensywnej współpracy państw zachowujących walutę narodową i prezentowania ich wspólnego stanowiska na forum unijnym. Wymaga współpracy Europy środkowej w sferze budżetu, bezpieczeństwa energetycznego i dyplomacji unijnej. Wymaga również budowy silnej opinii chrześcijańskiej w Europie. Tylko uwzględnienie racji i praw formułowanych wspólnie przez takie kręgi solidarności może wprowadzić Unię Europejską na drogę rzeczywistej solidarności.
O tym, że taka polityka stanowi oczywisty nakaz realizmu – świadczy podjęcie współpracy przez państwa środkowoeuropejskie w ramach „klubu przyjaciół spójności”. Niestety, działania te nawet w wąskim kontekście budżetu unijnego spóźnione są o wiele miesięcy. O takie działania Prawica Rzeczypospolitej apelowała wielokrotnie, szczególnie od początku trwającego kryzysu finansowego. Czas uświadomić sobie, że jako największe państwo Europy środkowej (której państwa stanowią większość w Unii Europejskiej) – musimy podmiotowo kształtować charakter współpracy europejskiej, a nie jedynie dryfować za stanowiskiem Niemiec
(-) Marek Jurek
Prezes Prawicy Rzeczypospolitej
(-) Marian Piłka
Wiceprezes ZG Prawicy Rzeczypospolitej