Prawica Rzeczypospolitej
Prawica Rzeczypospolitej na Facebook
Prawica Rzeczypospolitej na YouTube
ECPM

Wsparcie

Newsletter Prawicy
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie i działalności Prawicy.
» Zamawiam
Struktury lokalne
Do pobrania
Logo Prawicy Rzeczypospolitej.
Logo Prawicy Rzeczypospolitej
Szukaj
Aktualności
Uroczystości upamiętniające 69. rocznicę śmierci Rodziny Ulmów z Markowej k/Łańcuta

15 marca 2013 r. w Markowej k/Łańcuta odbyły się uroczystości upamiętniające 69. rocznicę zamordowania przez Niemców 8 -osobowej rodziny Ulmów z Markowej.

W uroczystościach na zaproszenie organizatorów uczestniczył Prezes Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek.
W czasie Mszy.Św.Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Arcybiskup Józef Michalik powiedział, że Ulmowie potrafili godnie zachować się w trudnych czasach, rodzina Ulmów jest chlubą naszego narodu.

Po Mszy.Św. na cmentarzu przy grobie rodziny Ulmów modlili się Arc.Michalik, księża, zaproszeni goście.
Na pomniku rodziny Ulmów w Markowej widnieje napis ;
"Ratując życie innych, złożyli w ofierze własne.Józef Ulma, jego żona Wiktoria oraz ich dzieci :Stasia, Basia, Władziu,Franuś, Antoś,Marysia,Nienarodzone, ukrywając ośmiu starszych braci w wierze, Żydów z rodzin Szallów i Golldmanów, zginęli w raz nimi w Markowej 24 marca 1944 r. z rąk niemieckiej żandarmerii.Niech ofiara będzie wezwaniem do szacunku i okazywania miłości każdemu człowiekowi.Byli synami i córkami tej ziemi.Pozostaną w naszym sercu".

Przyjazd na uroczystości i sam jej przebieg mocno utrudniały opady śniegu, wiatr i zamiecie śnieżne, które to warunki w regionie Podkarpacia były od dwóch dni.
Małżonkowie Józef i Wiktoria Ulmowie w 1995 r. zostali uhonorowani tytułem "Sprawiedliwi wśród Narodów Świata".
Rozpoczęty jest proces beatyfikacyjny i odbywają się Msze.Św. w intencji ich beatyfikacji.

Arcybiskup Przemyski Józef Michalik w czasie Mszy.Św. podkreślił iż zarówno w kraju jak i poza jej granicami odbywają się różne inicjatywy upamiętniające bohaterską postawę rodziny Ulmów, min. w ostatnich dniach w Powiecie Łańcuckim ogłoszono rok
2013 rokiem pamięci Rodziny Ulmów.

W uroczystościach w delegacji z Prezesem Prawicy RP Markiem Jurkiem uczestniczyli przedstawiciele podkarpackiej Prawicy RP pełnomocnik okręgu Wojciech Winter oraz Radny Województwa Podkarpackiego Prawicy RP Janusz Magoń.Copyright © Prawica Rzeczypospolitej

[ wykonanie ]