W setn± rocznicê ludobójstwa Ormian czcimy pamiêæ ofiar i przypominamy o wydarzeniu, które otworzy³o zbrodnicze karty historii XX wieku. Dobrze siê sta³o, ¿e wspólnota miêdzynarodowa nie pozostaje obojêtna wobec tej tragedii. Pamiêæ o ludobójstwie to nakaz ¿a³oby wobec ofiar i odpowiedzialno¶ci za przysz³o¶æ. Nienawi¶æ antychrze¶cijañska godz±ca w poszczególnych ludzi i w ca³e wspólnoty – stanowi ci±gle realne zagro¿enie dla pokoju i sprawiedliwo¶ci.
Mamy poczucie satysfakcji, ¿e dziesiêæ lat temu z naszej inicjatywy Sejm Rzeczypospolitej podj±³ – jako jeden z pierwszych parlamentów narodowych – uchwa³ê potêpiaj±c± ludobójstwo Ormian.
Polska, która opar³a siê dwóm z³owieszczym totalitaryzmom ma szczególny tytu³ do obrony prawdy i warto¶ci podstawowych w ¿yciu miêdzynarodowym. Wbrew zwolennikom ciasnego pragmatyzmu argumenty etyczne maj± znaczenie w polityce miêdzynarodowej, mobilizuj± do przeciwstawienia siê z³u i chroni± ofiary. Tak trzeba reagowaæ na ka¿d± zbrodniê. Pamiêæ wspólnoty miêdzynarodowej musi wiêc stale obejmowaæ ofiary zbrodni nazistowskich Niemiec, Zwi±zku Sowieckiego i wszystkich aktów ludobójstwa naszych czasów. Jasne potêpienie z³a jest konieczne – je¶li nie ma siê ono powtarzaæ. Ta pamiêæ nie mo¿e podlegaæ cenzurze, ani przedawnieniu.
Kazimierz Micha³ Ujazdowski
Marek Jurek