Prawica Rzeczypospolitej
Prawica Rzeczypospolitej na Facebook
Prawica Rzeczypospolitej na YouTube
ECPM

Wsparcie

Newsletter Prawicy
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie i działalności Prawicy.
» Zamawiam
Struktury lokalne
Do pobrania
Logo Prawicy Rzeczypospolitej.
Logo Prawicy Rzeczypospolitej
Szukaj
Aktualności
24-06-2015
Polskie Radio: Marek Jurek apeluje do posłów o opamiętanie w sprawie in vitro

Europoseł Marek Jurek wezwał Sejm do opamiętania w sprawie ustawy o in vitro. Na dzień przed rozstrzygającym głosowaniem mówił o "czarnych dniach polskiego parlamentaryzmu".



Prezes Prawicy Rzeczypospolitej przypomniał, że w Sejmie od 2012 roku czeka na rozpatrzenie projekt rezolucji wzywającej wszystkie władze publiczne do konkretnych działań w obronie życia i zdrowia nienarodzonych dzieci poczętych in vitro - zgodnie z przepisami prawa uznającymi, że "dzieckiem jest każda istota ludzka od poczęcia".

- To, że Sejm nie chce wystąpić w obronie tych dzieci, które mają prawa uznane publicznie a skazane są po prostu na wylewanie do zlewu w laboratoriach to są naprawdę czarne dni polskiego parlamentaryzmu - powiedział Marek Jurek. Były marszałek Sejmu wezwał wszystkie ugrupowania sejmowe do "elementarnego opamiętania".

"Procedura in vitro nie jest procedurą leczniczą"

Także Przedstawiciele Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia apelowali do posłów o odrzucenie projektu ustawy legalizującej in vitro. Ich zdaniem, tytuł ustawy "O leczeniu niepłodności" wprowadza w błąd, bo procedura in vitro nie jest procedurą leczniczą. W apelu do posłów obrońcy życia napisali też, że w procedurę in vitro wpisana jest procedura śmierci bo "tylko paru procentom poczętym tą metodą jest dane się urodzić, reszta obumiera lub jest uśmiercana na kolejnych etapach życia zarodkowego, embrionalnego i płodowego".

Dla kogo ustawa

W myśl rządowych propozycji, z procedury in vitro będą mogły korzystać osoby w związkach małżeńskich oraz osoby we wspólnym pożyciu, potwierdzonym zgodnym oświadczeniem. Z zabiegu tego będą mogły skorzystać te pary, które przez co najmniej 12 miesięcy leczyły się na bezpłodność.

Projekt zabrania tworzenia zarodków w celach innych niż pozaustrojowe zapłodnienie. Ogranicza też możliwość tworzenia zarodków nadliczbowych - zapłodnionych będzie mogło być nie więcej niż sześć komórek jajowych. Więcej zarodków będzie można tworzyć, gdy kobieta ukończy 35 lat lub gdy będą ku temu wskazania (współistniejąca z niepłodnością choroba i wcześniejsze dwukrotne nieskuteczne leczenie metodą zapłodnienia pozaustrojowego).

Zarodek będzie można przekazać na rzecz anonimowej biorczyni. Będzie to możliwe m.in. po stwierdzeniu - na podstawie danych fenotypowych - podobieństwa biorców zarodka z jego dawcami. Do dawstwa anonimowego będą przekazywane też zarodki, których oboje dawcy zmarli.

Projekt ustawy zakazuje niszczenia zarodków zdolnych do prawidłowego rozwoju (grozić ma za to kara pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do lat pięciu).

Rośnie liczba par, które dotyka problem bezdzietności

Według danych WHO około 60-80 mln par na świecie dotkniętych jest stale lub okresowo problemem bezdzietności. Przyjmuje się, iż w krajach wysoko rozwiniętych problem ten dotyczy od 10 do 15% par w wieku prokreacyjnym.

W Polsce odsetek ten jest podobny. Szacuje się, że dotkniętych niepłodnością może być około 1,2-1,3 mln par, z czego część wymaga leczenia metodą wspomaganego rozrodu.

Źródło: Polskie Radio



Copyright © Prawica Rzeczypospolitej

[ wykonanie ]