W myśl uchwalonej we czwartek przez Sejm noweli Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej wbrew woli rodziców wyłącznie z powodu ubóstwa, jest niedopuszczalne!
Ustawę poparło głosowało 409 posłów, przeciw było 2, wstrzymało się 25.
ak informuje TVP Parlament w uzasadnieniu noweli podkreślono, że ingerencja państwa we władzę rodzicielską jest możliwa tylko w przypadkach określonych ustawą i po prawomocnym orzeczeniu sądu.
Podkreślając, że naturalnym środowiskiem rozwoju dziecka jest rodzina autorzy noweli chcą zapobiec „pochopnemu ingerowaniu sądów we władzę rodzicielską poprzez oddzielenie dziecka od rodzica”. Sądy, zanim podejmą decyzję o odłączeniu dziecka od rodziny biologicznej, powinny wykorzystywać inne metody pracy z rodziną.
Rozdzielanie dziecka od rodziny wyłącznie z powodu ubóstwa uznano za niedopuszczalne. „Istnienie tej okoliczności, w sytuacji gdy rodzice spełniają swoje funkcje opiekuńczo-wychowawcze prawidłowo, powinno zasadniczo rodzić obowiązek ze strony państwa udzielania rodzinie pomocy dla usunięcia tego stanu” – czytamy w uzasadnieniu.
Ustawa wejdzie w życie 30 dni od ogłoszenia.
Źródło: http://www.pch24.pl/koniec-z-odbieraniem-dzieci-z-powodu-biedy--sejm-przyjal-nowele-kodeksu-rodzinnego-i-opiekunczego,41159,i.html#ixzz3zwlFQFe2