16 października mija dokładnie 39 lat od wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Było to wydarzenie bezprecedensowe, ponieważ po raz pierwszy od lat został wybrany papież niepochodzący z Włoch, ale – jak to powiedział sam Wojtyła po wyborze – z dalekiej Polski. W 1978 roku polski papież rozpoczął swój wyjątkowy pontyfikat.
Przez ten czas Jan Paweł II zyskał sobie miano „papieża pielgrzyma”. To dzięki podróżom apostolskim, których odbył aż 104, z czego 9 do Polski. Podczas swoich pielgrzymek zaszczepiał wśród ludzi nadzieję, co w Polsce było jedną ze składowych upadku komunizmu. Dr Krzysztof Kawęcki wspomina Papieża Polaka i jego pielgrzymkę do Polski jako fundament przemian politycznych, społecznych oraz osobistych.
– Dla Polaków św. Jan Paweł II był prorokiem nadziei, wolności i godności chrześcijańskiej. Tak dla narodu jak i dla człowieka. Można powiedzieć, że prorocze okazały się słowa podczas pierwszej pielgrzymki do Polski na początku czerwca 1979 roku. Słowa wypowiedziane na ówczesnym Placu Zwycięstwa w Warszawie. Słowa, które pamiętamy, które były wielokrotnie przywoływane. „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi – tej Ziemi”. Te słowa stały się fundamentem przemian politycznych, społecznych, a także osobistych dla wielu ludzi. Myślę, że te słowa były bardzo ważne. One dały nadzieję – mówił na antenie Radia Maryja dr Krzysztof Kawęcki, wiceprezes Prawicy Rzeczypospolitej.
Dr Kawęcki podkreślił, że nauczanie Jana Pawła II i znajomość Katolickiej Nauki Społecznej są ważne szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy słowa Świętego są wykorzystywane przez polityków, którzy je przekręcają i nadają im zupełnie inny ton.
– Nauczanie św. Jana Pawła II jest wciąż aktualne i stoi przed nami zadanie przypominania tego nauczania i jego realizowania. Trzeba przypominać, czym jest społeczne nauczanie Kościoła i to jest najlepsza recepta na próby fałszywej interpretacji słów św. Jana Pawła II – podkreślił dr Kawęcki.
Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem dr. Krzysztofa Kawęckiego można odsłuchać [tutaj].