Prawica Rzeczypospolitej
Prawica Rzeczypospolitej na Facebook
Prawica Rzeczypospolitej na YouTube
ECPM
Europejski Chrześcijański Ruch Polityczny

Wsparcie

Newsletter Prawicy
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie i działalności Prawicy.
» Zamawiam
Struktury lokalne
Do pobrania
Logo Prawicy Rzeczypospolitej.
Logo Prawicy Rzeczypospolitej
Szukaj
Aktualności
26-07-2018
Klawiter: Święto Chrztu Polski ma być momentem refleksji i pamięci o naszych chrześcijańskich korzeniach

Komisja kultury i środków przekazu zatwierdziła wczoraj projekt ustawy ustanawiającej w dniu 14 kwietnia nowe święto państwowe – Święto Chrztu Polski. Wkrótce projektem zajmie się Sejm. W poranku „Siódma 9” o tym projekcie opowiedział jego inicjator – poseł Jan Klawiter.

„Prawica Rzeczypospolitej dostrzegła taką potrzebę [uczczenia tego wydarzenia]. To oczywista sprawa w życiu każdego człowieka – data urodzenia stanowi niezwykle ważną datę, którą celebruje, jest to część jego tożsamości. Tak samo jeśli chodzi o datę chrztu św. Polska powstała, rozpoczęła się właśnie w 966 r.” – mówił gość Jarosława Wydry.

Jak tłumaczył: „W tym święcie nie chodzi o dokładną datę. To jest zbliżony czas. Chodzi o to, że to jest taki moment refleksji. To są nasze urodziny – nas, Polaków, naszej państwowości polskiej i jest to wskazanie na to ważne zagadnienie. My mamy pamiętać o naszych korzeniach. My mamy korzenie chrześcijańskie. My rośliśmy przez ponad 1000 lat na wartościach chrześcijańskich i w związku z tym musimy przyjąć pełne konsekwencje tego. Jeżeli wartości chrześcijańskie pozwoliły nam 1000 lat przeżyć i dobrze funkcjonować, mamy wyjątkowo świetną historię, to czemuś to zawdzięczamy. To się nie wzięło z powietrza tylko przez kultywowanie wartości chrześcijańskich”.

Zaznaczył, że święto nie jest próbą narzucenia chrześcijańskiego systemu wartości.

„Święto nie narzuca jednolitego systemu wartości. Święto jest dla tych, którzy chcą je obchodzić. Dla tych, którzy nie chcą, nie ma go po prostu”.

Źródło: Siódma9.pl.Copyright © Prawica Rzeczypospolitej

[ wykonanie ]