Wprowadzenie rządowego programu „Rodzina 500+” przyczyniło się do ograniczenia biedy wśród polskich rodzin. Jednak w niewielkim zakresie spowodowało wzrost urodzeń. W roku ubiegłym urodziło się około 402 tys. dzieci, a do zastępowalności pokoleń potrzeba poziomu około 560 tys. urodzeń. Natomiast w I półroczu tego roku urodziło się tylko 194 tys. dzieci. To o ponad 6 tys. mniej niż w tym samym okresie zeszłego roku. Potrzebne są dalsze działania w zakresie polityki demograficznej państwa.
Fundamentem musi być wsparcie dla rodzin rozwojowych - rodzin z co najmniej trójką dzieci, dlatego postulujemy wprowadzenie koncepcji 1000+ na trzecie i każde następne dziecko (będzie to kosztować 3 mld zł rocznie - podczas, gdy 500+ na pierwsze dzieci co roku pochłania 10 mld zł z budżetu państwa). Wprowadzenie tej koncepcji powinno się przyczynić do dalszego wzrostu urodzeń trzecich i następnych dzieci w rodzinach. Dzięki temu zmniejszy się kryzys demograficzny.
Z zadowoleniem witamy zapowiedź rządu, że od 1 stycznia przyszłego roku zostanie wprowadzona najniższa emerytura dla matek z czwórką dzieci. Uważamy, że przy tej okazji należy wprowadzić także średnią krajową emeryturę dla matek wychowujących pięcioro dzieci.
Tego typu rozwiązania postulujemy od lat, choćby podczas Konwencji Gospodarczej Prawicy Rzeczypospolitej w Radomiu 16 kwietnia 2011 roku.
W imieniu Prawicy Rzeczypospolitej:
Marian Piłka, Lech Łuczyński, Paweł Kubala.
Załączniki: