Z zadowoleniem przyjmujemy podjęcie przez PiS naszego apelu z czerwca 2008 r., wzywającego Prezydenta Rzeczypospolitej do aktywnych działań na rzecz szerokiego porozumienia społecznego w celu wypracowania nowej umowy medialnej i przywrócenia wysokiej pozycji społecznej mediów publicznych. Wyrażamy jednak żal, że najbliższa Prezydentowi partia polityczna musiała zwlekać prawie rok z poparciem tego apelu.
Minione miesiące to czas stracony dla stabilizacji mediów publicznych. A przygotowane dziś przez PO w porozumieniu z SLD i PSL zmiany w prawie medialnym niosą niebezpieczeństwo zdominowania mediów publicznych przez te środowiska polityczne.
Jednocześnie przypominamy, że w przedstawionej przez nas koncepcji nowej umowy medialnej zasadnicza rola przypaść miała środowiskom społecznym (nadawcom, wytwórcom, dziennikarzom, odbiorcom), a nie partiom politycznym, których zadanie powinno sprowadzać się przede wszystkim do uczciwego wykonania tej umowy poprzez przyjęcie wynikającego z niej nowego prawa.
(-) Marek Jurek, przewodniczący (1995) i członek Krajowej Rady RTV (1995-2001)
(-) Jarosław Sellin, członek Krajowej Rady RTV (1999-2005), były dziennikarz telewizyjny