Z zadowoleniem przyjmujemy podjêcie przez PiS naszego apelu z czerwca 2008 r., wzywaj±cego Prezydenta Rzeczypospolitej do aktywnych dzia³añ na rzecz szerokiego porozumienia spo³ecznego w celu wypracowania nowej umowy medialnej i przywrócenia wysokiej pozycji spo³ecznej mediów publicznych. Wyra¿amy jednak ¿al, ¿e najbli¿sza Prezydentowi partia polityczna musia³a zwlekaæ prawie rok z poparciem tego apelu.
Minione miesi±ce to czas stracony dla stabilizacji mediów publicznych. A przygotowane dzi¶ przez PO w porozumieniu z SLD i PSL zmiany w prawie medialnym nios± niebezpieczeñstwo zdominowania mediów publicznych przez te ¶rodowiska polityczne.
Jednocze¶nie przypominamy, ¿e w przedstawionej przez nas koncepcji nowej umowy medialnej zasadnicza rola przypa¶æ mia³a ¶rodowiskom spo³ecznym (nadawcom, wytwórcom, dziennikarzom, odbiorcom), a nie partiom politycznym, których zadanie powinno sprowadzaæ siê przede wszystkim do uczciwego wykonania tej umowy poprzez przyjêcie wynikaj±cego z niej nowego prawa.
(-) Marek Jurek, przewodnicz±cy (1995) i cz³onek Krajowej Rady RTV (1995-2001)
(-) Jaros³aw Sellin, cz³onek Krajowej Rady RTV (1999-2005), by³y dziennikarz telewizyjny