Marek Jurek wystosowa³ listy do prezydenta Lecha Kaczyñskiego i marsza³ka Sejmu Bronis³awa Komorowskiego w sprawie upamiêtnienia rocznicy najazdu sowieckiego na Polskê podczas drugiej wojny ¶wiatowej. Przewodnicz±cy Prawicy Rzeczypospolitej apeluje w nich, ¿eby rocznica 17 wrze¶nia by³a „nie tylko do wspomnieñ i rachunków historycznych, ale równie¿ do bilansowania historii i pokazywania wniosków, które z niej wyp³ywaj±. Polska potrzebuje jasnej doktryny politycznej, wyja¶niaj±cej nasz wspó³czesny stosunek do Rosji i Niemiec, pokazuj±cej nasze konkretne oczekiwania wobec tych pañstw i t³umacz±cej nasze reakcje”.
Marek Jurek przypomina, ¿e „¼ród³em agresji 1 i 17 wrze¶nia na Polskê by³a (wynikaj±ca z usprawiedliwiania zbrodni rozbiorów) polityka negacji prawa Polski do istnienia w granicach, w których nasz kraj odzyska³ niepodleg³o¶æ po pierwszej wojnie ¶wiatowej, a tak¿e polityka wspó³pracy Niemiec (zarówno w okresie demokracji, jak i totalitarnej dyktatury) z totalitarnym ZSSR”.
Dlatego Marek Jurek apeluje, by w³adze Rzeczypospolitej zadeklarowa³y, ¿e „Polska ma prawo, by polityka wspó³pracy Niemiec i Rosji (o której mówi± dzi¶ szefowie rz±dów obu pañstw) nigdy nie by³a realizowana w sposób, który Polska odbiera jako zagro¿enie dla swego bezpieczeñstwa i dla swych podstawowych interesów” oraz ¿e „Polska bêdzie stale zabiegaæ o poparcie tego stanowiska na forum polityki europejskiej.”
Przewodnicz±cy Prawicy Rzeczypospolitej pisze, ¿e równie¿ Europa ma prawo, by Niemcy – jako najwiêksze pañstwo Unii Europejskiej – nie prowadzi³y jednostronnej polityki ignoruj±cej interesy innych pañstw europejskich, a nawet ca³ych regionów. W szczególno¶ci dotyczy to dzi¶ polityki energetycznej, ale nie tylko, bo równie¿ „wyrozumia³o¶ci” Niemiec dla agresywnej polityki Rosji wobec jej s±siadów.
(-) Piotr Strzembosz
rzecznik prasowy Prawicy Rzeczypospolitej
Warszawa, 15 wrze¶nia RP 2009