26.5.Piotrków Tryb. (PAP) - Przedstawiciele Sejmu i Senatu odebrali w sobotę w Piotrkowie Tryb. (Łódzkie) kopię obrazu Matki Bożej Trybunalskiej - patronki polskich parlamentarzystów. Uroczystości, w których uczestniczyło kilkaset osób, odbyły się na Rynku Trybunalskim.
Przed rozpoczęciem mszy świętej na Rynek dotarła procesja, która wyruszyła z kościoła oo. Jezuitów. Delegację parlamentarzystów, przedstawicieli, władz miasta i województwa oraz mieszkańców przywitał arcybiskup łódzki Władysław Ziółek.
"Posłowie i senatorowie usilnie zabiegali o to, by Matka Boska Trybunalska została ich patronką. Pragnę mocno podkreślić, że było to zgodne działanie wszystkich parlamentarzystów, niezależnie od przynależności partyjnej. Wiążemy z tym nadzieję na odnowę polskiego życia politycznego" - powiedział arcybiskup.
Kopię obrazu Matki Bożej Trybunalskiej, która ma trafić do sejmowej kaplicy, odebrali posłowie Elżbieta Radziszewska (PO), Marek Jurek (Prawica Rzeczypospolitej) i Andrzej Dera (PiS).
Mszy świętej przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce ks. arcybiskup Józef Kowalczyk. Odczytał dekret Stolicy Apostolskiej o ustanowieniu Matki Bożej Trybunalskiej patronką polskich parlamentarzystów.
Homilię wygłosił arcybiskup, metropolita warszawski Kazimierz Nycz. Wyraził nadzieję, że sobotni akt "posłuży jedności polskich parlamentarzystów dla dobra każdego człowieka i naszej Ojczyzny". "Stajemy na Rynku, w środku miasta, w którym powstała tradycja polskiego parlamentaryzmu. Modlimy się o to, by każdy z posłów i senatorów, podnosząc rękę, robił to w zgodzie z własnym sumieniem" - mówił metropolita warszawski.
W maju ub.r. koronacji obrazu dokonał papież Benedykt XVI podczas swojej pielgrzymki do Polski. Wcześniej korony poświęcił Jan Paweł II. We wrześniu, w piotrkowskim sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej, miało miejsce uroczyste dziękczynienie za akt koronacji.
Obraz Matki Bożej Trybunalskiej, namalowany przez nieznanego włoskiego artystę w XVI wieku, został w 1580 roku ofiarowany Trybunałowi Koronnemu (najwyższemu sądowi ówczesnej Rzeczypospolitej), powołanemu w Piotrkowie Trybunalskim przez króla Polski Stefana Batorego. Obecnie dzieło znajduje się w kościele oo. Jezuitów, w sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej. Sanktuarium jest powszechnie uznanym miejscem modlitwy za sprawujących władzę.
Trybunał Koronny powstał w 1578 roku; wówczas zasiadało w nim 27 przedstawicieli szlachty i sześciu duchowieństwa. Trybunał zbierał się w Piotrkowie (dla ziem wielkopolskich), Lublinie (dla Małopolski) i Łucku (dla ziem ruskich); z czasem orzecznictwo łuckie przeniesiono do Lublina.
Trybunał był drugą i ostatnią instancją dla sądów ziemskich, grodzkich i podkomorskich w sprawach cywilnych i karnych. W XVIII w. trybunały znalazły się praktycznie pod całkowitym wpływem magnaterii. Sejm Czteroletni (1788-1792) zreformował ich funkcjonowanie, jednak zmiany przerwały rozbiory.(PAP)