Prawica Rzeczypospolitej
Prawica Rzeczypospolitej na Facebook
Prawica Rzeczypospolitej na YouTube
ECPM

Wsparcie

Newsletter Prawicy
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie i działalności Prawicy.
» Zamawiam
Struktury lokalne
Do pobrania
Logo Prawicy Rzeczypospolitej.
Logo Prawicy Rzeczypospolitej
Szukaj
Aktualności
23-08-2007
Jurek: - Premierze, dość arogancji!

Marek Jurek, były marszałek Sejmu, Prawica Rzeczpospolitej - "Konflikt, który obserwujemy należy rozwiązać poprzez stworzenie w Sejmie stabilnej większości, popierającej rząd - mówi były marszałek."

- Opozycja domaga się powołania komisji śledczych ds. akcji CBA w ministerstwie rolnictwa oraz okoliczności śmierci Barbary Blidy. Ludwik Dorn odmawia, a to paraliżuje prace Sejmu. Jak, pańskim zdaniem, wybrnąć z tego pata?

- Konflikt, który obserwujemy należy rozwiązać poprzez stworzenie w Sejmie stabilnej większości, popierającej rząd. To jedyna droga uniknięcia scenariusza odzyskania władzy przez koalicję postkomunistyczno-liberalną.

- Sugeruje pan odtworzenie koalicji PiS-Samoobrona-LPR?

- Nie. Mam na myśli budowę większości, w skład której weszliby posłowie PiS, konserwatywnego nurtu PO, Ludowcy oraz LPR, pod warunkiem, że zerwą współpracę z Lepperem. Tylko taka koalicja mogłaby wypełnić zobowiązania społeczne w sprawach zagranicznych, gospodarce i kwestiach związanych z polityką prorodzinną.

- Platforma na razie stanowi monolit i nic nie wskazuje na jej rozłam. Czy zatem wierzy pan, że porozumienie o jakim mówi jest w ogóle możliwe?

- Podzielam pański sceptycyzm, bo niemal wszystko wskazuje na to, że już niebawem - za mniej więcej dwa miesiące - czekają nas wybory. Uważam jednak, że to zły scenariusz, dlatego przedstawiam alternatywę. Żeby ją zrealizować, trzeba zacząć rozmawiać, a inicjatywa leży po stronie premiera. Sytuacja jest poważna, być może rozwiązać ją może tylko prezydent. Trzeba jednak spróbować, by nie pogłębiać chaosu.

- PiS i PO wydają się być zdeterminowane do przeprowadzenia wyborów...

- Obie partie przypominają mi sztaby wyborcze. Przypomnę, że Jarosław Kaczyński ostro zareagował na krytyczne uwagi ze strony Pawła Zalewskiego o polityce zagranicznej, mówiąc że są niedopuszczalne, bo jesteśmy w kampanii prezydenckiej. Te słowa padły na z górą trzy lata przed wyborami! Ale i PO wydaje się być obecnie sztabem wyborczym Donalda Tuska. Takie podejście stanowi jeden z głównych powodów obecnego kryzysu.

- Lekarstwem na to będą zapewne wybory. Jednak wcześniej trzeba przywrócić Sejmowi zdolność działania, przynajmniej doraźnie. Jak to zrobić?

- Budować większość - to zadanie dla rządu, który być może przez jakiś czas będzie mniejszościowy.

- Jeśli się nie uda, bez powołania komisji śledczych grozi nam kampania pod dyktando służb.

- Jak rząd zamiast demonstrować arogancję przestawi się na dialog, to i posłowie spoza większości zaczną spokojniej reagować na jego politykę.

Rozmowa dnia 22 sierpnia 2007 - 22:28
Rozmawiał: Tomasz GdulaCopyright © Prawica Rzeczypospolitej

[ wykonanie ]